PÁR RAD PRO ZLEPŠENÍ NAŠEHO ZDRAVÍ - REDUKCE VÁHY
Naše zdraví, psychická i fyzická vyrovnanost a tím i naše pohoda, jsou závislé spoustě dalších faktorů. které se vám tady pokusím nastínit.
Čím více těchto věcí dodržujeme v našem denním životě, tím více zachováme své zdraví a vitalita těla i duše. Ti kteří se svojí ozdravovací kůrou teprve začínají mohou začít tyto návyky postupně přidávat do svého každodenního života a brzy vám budou připadat všední a bezproblémové.
1. Pitný režim
Před každým jídlem pijeme sklenici vody ( nechlorované ), může být i jemně perlivá.
Jinak během dne pravidelně pijeme.
Pokud jsme milovníci kávy a nechceme ji vynechávat za svého potěšení, nahradíme tekutiny vypitím 1 skleničky vody před a po kávě.
2. Uzeniny
Pokud možno se co nejvíce vyhýbáme všem kupovaným uzeninám a to i drůbežím, mají podobné složení živin jako třeba vepřová krkovička ( Příkl.: Drůbeží lahůdkový párek - 13 g bílkovin, 19 g tuků - tedy větší množství tuků, než bílkovin ).
Podporují vznik kožních a kloubních problémů.
3. MASO
Maso je bohatým zdrojem jedné ze základních živin - BÍLKOVINY !
Bílkovina má schopnost dobře zasytit a přispět k tvorbě svalové hmoty a tím také ke zrychlení metabolismu. Látková přeměna ve vzniklé svalové hmotě probíhá rychleji, než v tukové tkáni. Vyřazením masa z jídelníčku si hubnutí spíše zkomplikujeme, protože jestliže si člověk při hubnutí aktivním způsobem života a dostatečným příjmem bílkovin zvládne vytvořit SVALOVOU HMOTU ( a jinou tzv. rychlejší.aktivní tělesnou hmotu ), má po ukončení hubnutí výsledný metabolismus rychlejší.
Maso během redukční diety je potřeba správně vybírat. Samozřejmě dáváme přednost libovému masu s vyšším obsahem bílkovin a nízkým podílem tuků. Například : Kuřecí prsa / 100 g - bílkoviny 20 g, tuky 0,8 g, naopak vepřová krkovička / 100 g - 13 g bílkovin a 20g tuků. Z vepřového masa je ideální zařadit plecko, kýtu nebo panenku.
Vhodná je i libová krůta nebo králík.
Hovězí maso - má zvýšený obsah železa a obsahuje mastné kyseliny linolenové ( C.L.A. ). Tato kyselina má kladný vliv na prevenci proti obezitě. Obsahuje také kromě jiného vysoký obsah vitamínů B3 a B12.
Ryby - méně tučné, jako je treska, pstruh, štika. Ideální je obyčejné filé - vyráví se z tresky a můžeme ho připravit na mnoho způsobů.
Při výběru masa je dobré zohlednit i krevní skupiny. Příkladem jsou nové poznatky o krevní skupině B a AB, pro které je třeba kuřecí maso naprosto nevhodné, neboť lektiny obsažené v kuřecí svalovině, velmi nepříznivě reagují s touto krevní skupinou. Obě tyto skupiny by si měli vybrat jiný druh masa nebo je nahradit bílkovinou z mléčných výrobků, které nejsou naopak vhodné pro ostatní ktevní skupiny.
4. Pečivo
Pokud možno jíme co nejčerstvější - pokud jej skladujeme v igelitových obalech, rychle se na něm množí plísně, které nám samozřejmě také neprospvají.
Ideální je celozrnné pečivo.
5. OVOCE
Je vhodné zahrnout do ranní a dopolední stravy.
Jíst bychom pravidelně měli jen to ovoce, které roste v našem klimatickém pásmu.
Efektivní spalovače tuků :
Ananas - Obsahuje nejen vlákninu, ale i enzym bromelain, který výrazně urychluje spalování tuků.
Chřest - Obsahuje vysoký podíl draslíku, čímž napomáhá odstraňovat z těla zadržovanou vodu, pročišťuje a vyplavuje z těla i toxické látky.
Papája - Obsahuje papin, který podporuje látkovou výměnu a pomáhá při využití bílkovin, má poměrně vysoké procento vlákniny. Napomáhá správné funkci střev a vytváří pocit sytosti.
Jablka - Obsahují pektin a vysoký podíl vlákniny.
Jahody - Obsahují pektinzásobují nás vitamínem C - vynikající spalovač tuků.
6. ZELENINA
Zařazujeme ji do jídelníčku na odpoledne a večer, abychom nenarušili náš biorytmus a zbytečně netrpěli nadýmáním a plností břicha.
7. TUKY
Snažíme se z našeho jídelníčku odstranit všechny umělé tuky.
Můžeme je nahradit rostlinnými oleji, ideálně olivovým, který je vhodný i na pečení masa a na jehož chuť si brzy zvykneme.
8. CUKRY
Vyřadíme z našeho jídelníčku cukr.
Naše tělo cukr potřebuje neboť z něho vytváří energii a pak bychom měli problémy se slinivkou.
Můžeme ho nahradit několika způsoby : Medem - max. 2 lžičky denně, 1 čtvereček hořké čkolády - večer, karamelem nebo melasou.
Ideálním řešením je bylinka Stévie ( http://club-pohoda.bloger.cz/PRIRODA-POMAHA/STEVIE-PRIRODNI-CUKR ), kterou si můžeme pěstovat i doma a sladká chuť je vždy po ruce a hlavně naprosto zdarma.
9. Sůl
Nejraději vynecháme z jidelníčku úplně.
Nahradíme ji solením hotových jídel Alpskou solí nebo solí z Mrtvého moře.
10. Přílohy
Rýže
Zeleninový salát
Těstoviny
Brambory - dáváme přednost bramborům pečeným ve slupce.
11. VITAMÍNY
...