NAHRAĎTE CUKR - JE TU STÉVIE
Cukr je z pohledu přírodní medicíny označován za "Bílý jed". O umělých sladidlech se raději ani zmiňovat nebudu, ta mají svoji pověst ... Co si tedy počít, když bez sladké chuti se neobejdeme stejně jako bez soli ?
Na některých místech Japonska a Ameriky se již po desetiletí používá Stevia Reabaudiana nebo-li Stévia sladká. Stačí lístek a čaj je příjemně sladký, bez nepříjemné pachuti umělých sladidel.
Výhody
Tato rostlinka obsahuje glykosidy steviosidy, které jsou 200 až 300 x sladší než cukr.
Dobře se rozpouštějí ve vodě a odolávají i vysokým teplotám ( až 270°C ), takže stévií lze sladit jak studené tak i teplé nápoje a pokrmy. Prostě denně můžeme do čaje nebo kávy utrhnout tolik lísků. kolik naše chuť ráčí chtít sladkého.
Vyzkoušejte sami ....
Jako sladidlo je vhodná nejen pro diabetiky, ale pro všechny, kteří chtějí smít méně práce s nadváhou !
Původ a pěstování
Tato rostlinka je svým původem z Paraguaye a Brazílie, kde ji domorodé obyvatelstvo používalo v tradiční přírodní medicíně i proti vysokému tlaku, únavě, depresím, infekcím, ke snížení kyselosti moči a ke zlepšení trávení. Zároveň působí na snížení krevního cukru, rozšiřuje cévy a má močopudné účinky.
Ke slazení používají paraguayští indiáni přímo sušené lístky nebo jejich drť. Bylinu povaří s čajem nebo se zamýšleným nápojem. Svařením pouze s vodou, si připravují ke slazení silný vodní koncenrát, kterou lze uložit v dnešních podmínkách v lednici a používat kdykoli ke slazení.
Stévii si můžeme vysadi na jaře přímo doma a pěstovat ji na parapetu nebo na balkóně. Pro domácí pěstování se ideálně hodí Stévie víceletá, není nároční ani na pěstování a máme zdravé sladidlo kdykoli po ruce.
Přezimuje doma na okně nebo na světlém místě v našem bytě.