Kustovnice čínská (Lycium chinense)
Synonymum : čínsky kou-čchi, goji ( godži ) berry
Výška : 150 - 250 cm - keř
Květ : fialový, kvete v období od června - září
Plody : červená bobule, dozrávají v období září - říjen
Původ : jižní Čína, Tibet
Patří mezi lilkovité rostliny, květy jsou oboupohlavní - je tedy samosprašná.
Využití :
Rostlina tradiční čínské medicíny, kde je pro své léčivé účinky používána už po staletí. Používají se plody, listy i kořeny. Je považována za bylinku DLOUHOVĚKOSTI.
Mladé výhonky a listy kustovnice, lze používat do salátů, i k přípravě čaje.
BOBULE
Používají se čerstvé, nakládané, vařené, sušené nebo zpracované na šťávu. Plody obsahují velké množství vitamínů A ( betakaroten ), B1, B2, B6 a B12, C, E, betasitosterol, kyselinu linolovou, imunologicky aktivní 7 polysacharidů, 6 monosacharidů, seskviterpenoidy, sloučeniny betain ( léčí obzvláště chronické jaterní choroby a příznivě působí na regeneraci jaterních buněk ), 18 druhů aminokyselin / 8 esenciálních ( tryptofan nebo isoleucin ), které jsou stavebním kamenem bílkovin .
Z 11 minerálních látek obsahuje : železo, fosfor a vápník a dalších 22 stopových prvků nezbytných pro naše tělo, včetně zinku, mědi, selenu, germánia.
Podporuje růst, hladinu cukru v krvi a hladinu krevních lipidů.
Léčivé účinky
Tradiční čínská medicína je využívá i v léčebných formulích, při léčbě nemocí z nedostatku Jinu, které jsou doprovázeny žízní, jako je např. tuberkulóza, cukrovka, závratích, hučení v uších, či zhoršeném vidění.
Další použití :
- obsahuje látky, které působí antibakteriálně
- léčí chronický kašel, plicní tuberkulóza
- léčí choroby jater - játra využívají betain k výrobě cholinu, který zklidňuje, zlepšuje paměť a chrání proti ztučnění jater ( steatóza )
- zlepšuje funkci ledvin
- pomáhá při léčbě kloubních nemocí ( artritida, revma )
- lupénka, suchá kůže
- impotence, zvyšuje produkci spermií
- pomáhá proti ateroskleróze
- krvácení z nosu, chronické "vnitřní" krvácení
- astma
- odstraňuje únavu
Olej ze semen je výborný na vysušenou pokožku, při svědivosti i jako antibiotikum.
Kůra z kořenů se používá při nachlazení, kašli, krvácení z nosu, diabetu, bolestech zad, bolestech v krku, revmatismu, na snížení cholesteroluv krvi a na impotenci.
Konzumace sušených nebo čerstvých plodů, stejně jako čaje ze sušených plodů a listí, lze používat pravidelně ke zlepšení kondice.
PŘÍPRAVA
LISTY A VÝHONKY
Lze je upravovat stejným způsobem jako špenát k masovým pokrmům.
Do rýžových pokrmů.
Po celý rok z nich můžeme vařit čaj.
SIRUP
Můžeme vařit ze všech částí rostliny - plody, listy, kůra z kořenů.
1 kg olistěných nebo neolistěných větví + 5 - 6 l vody, svaříme na polovinu objemu a scedíme tekutinu. Vařením pak odpaříme na sirup. Dávkujeme : 7,5 g sirupu každé ráno na lačno.
LISTY A VÝHONKY
Lze je upravovat stejným způsobem jako špenát k masovým pokrmům.
Do rýžových pokrmů.
Po celý rok z nich můžeme vařit čaj.
Denní dávka : min. 5 - max. 20 g výhonků, listů nebo kůry !
PLODY
Usušené se přidávají jako rozinky do různých pokrmů. Sklízíme v plné zralosti, střásáním, protože při styku s pokožkou dochází k oxidaci a zčernají ! Sušíme při teplotě 35°C ve stínu. Uchováme v nekovové nádobě v suchu a temnu.
DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA :
6 - 15 g suchých plodů, jsou sladké chuti
ČAJ : 0,5 l vody, 8 - 10 plodů vaříme 5 - 10 minut. Tento odvar pijeme na před jídlem na lačno, nejlépe ve dvou dávkách.
TINKTURA : 85 g plodů louhujeme v 1 litru 60% lihu, po dobu 4 týdnů. Přidáme trochu medu a uskladníme. Dávkování : 2x denně 3 lžíce na lačno i s plody.
VÍNO : 10 l vody + 1 kg rozmělněných plodů vložíme do textilního sáčku, na 14 dní dáme do nádoby, hermeticky uzavřeme a necháme kvasit. Po 14 dnech přelijeme do lahví. Takto připravené víno se užívá 2x denně 1 dl vína, tedy max. 2dl denně.
...
...