CUKROVKA - DIABETES

Napsal CLUB ZDRAVÍ A POHODY (») 9. 11. 2010 v kategorii DIETY, přečteno: 4489×

Co si představit pod onemocněním nazvaným cukrovka ?

Cukrovka je chronické autoimunitní onemocnění, způsobené poruchou tvorby inzulínu, s následkem narušení cukrů v organismu.

Příznaky cukrovky

Projevuje se zvýšenou hladinou cukru ( glukózy ) v krvi. Je zasažen metabolismus i ostatních živin v organismu.

Rozeznáváme 3 typy cukrovky :

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. DIABETES I. typu, jenž propuká náhle již v dětství nebo mládí.

Je způsoben narušenou tvorbou  inzulínu - nefunkčností Largenhansových ostrůvků slinivky produkujících inzulín.

Tento typ je závislý na podávání inzulínu.

2. DIABETES II. TYPU

Propuká pozvolna a to nejdříve po 30 roce života.

Je způsoben porušením uvolňování inzulínu ze slinivky nebo pouze částečnou funkcí slinivky. Tomuto typu může předcházet porušená tolerance glukózy v orgamismu.

3. TĚHOTENSKÝ DIABETES

Objevuje se pouze v těhotenství. A to u žen, které nikdy předtím DIABETEM netrpěly. Po ukončení těhotenství odeznívá bez další léčby a jiných komplikací.

CUKROVKA a její příčiny

U diabetes typu I., je pravděpodobně příčinou kombinace genetických vlivů autonomního systému organismu a spouštěče, kterým může být např. infekce, působení volných radikálů, vliv chemických látek, léků.

Podle posledních novodobých výzkumů může mít onemocnění tohoto typu cukrovky vliv i předčasná konzumace kravského mléka kojenců a výrobků z pšeničné mouky u dětí do 1roku. Vzhledem k tomu, že se jedná o autoimunitní onemocnění, může se přidat i další onemocnění stejného typu, jako je např. Celiakie - porucha štítné žlázy. Děti s Diabets I. typu se vyznačují většinou štíhlou postavou.

U Diabetes II. typu bývá příčina ve spojitosti s genetickými vlivy, nezdravou výživou, stresem, nedostatečným pohybem a zejména s nadváhou. Lidé s tímto typem mají tzv. tvar jablka, nadbytečný tuk je uložen hlavně v pase a nad boky.

U typu těhotenského diabet je příčinou působení těhotenských hormonů v kombinaci s dědičnými dispozicemi. Nadváha zde může tak= sehrát svoji roli, avšak vyskytuje se i u velice štíhlých žen.

V průběhu těhotenství jsou v poradnách ženy pravidelně kontrolovány, i co se týče hladiny cukru v krvi. Prvním varovným příznakem může být ustavičné a silné zvracení, které neustává ani po ukončení I. Trimestru.

Cukrovka a její příznaky

Diabetes I. typu se vyskytuje náhle u dětí, které byly dosud zcela zdravé a jejichž nemocnost byla minimální. U menších dětí s tímto typem cukrovky můžeme pozorovat abnormální žízeň, časté močení a noční pomočování. Také únavu, pocit hladu a podřážděnost.

Diabetes II. typu provází zamlžené vnímání sladké chuti, suchá svědící kůže, únava, časté močení, příznaky podobné chřipce, ztráta ochlupení na nohou a naopak růst  ochlupení v obličeji. Také rány se pomalu a špatně hojí, v dolních končetinách dochází k postižení nervů, což se projevuje bolestí a nepříjemným mravenčením až k necitlivosti v nohou.

Cukrovka a její náhlé komplikace

Hypoglykémie : Příliš nízká hladina krevního cukru ( glukózy ) vede k dezorientaci, změnám chování, třesu, znecitlivění nebo mravenčení ve špičkách prstů, bušení srdce.

Děti mohou odmítat chodit - padají. Pokud se tento stav neléčí a není vyrovnána hladina cukru v krvi, může to vést  ke kómatu a smrti.

Příčiny :
vysoká dávka inzulínu
chybně zvolený typ inzulínu
nadměrná zátěž organismu
málo cukrů v potravě
málo jidla, či opožděné jídlo
alkohol na prázdný žaludek

Hyperglykémie : Vysoká hladina krevního cukru ( glukozy )

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dělíme ji na :

A) Diabetickou ketoacidózu ( především u typu I. ), jejíž příčinou je nediagnostikovaný diabetes nebo vynechání dávky inzulínu, stres nebo nemoc, kdy hormony způsobí uvolnění glukózy z jater a současně mohou blokovat inzulín.

Příznaky  diabetické tetoacidózy : Snížená chuť k jídlu, bolesti žaludku, zvracení, rozmazané vidění, pocity slabosti, ospalost, sladce páchnoucí dech, sucho v ústech a zároveň zvýšená žízeň, potřeba častého močení, suchá nebo zčervenalá kůže, stížené dýchání.

B) Hyperglykemický syndrom ( u diabetiků II. typu ), jehož příčinou je :

nediagnostikovaný diabetes, stres, alkohol, neléčená infekce, léky, mrtvice, nedostatečné množství tekutin.

Příznaky hyperosmolárního syndromu : Sucho až vyprahlo v ústech, velká žízeň, zmatenost, ospalost, teplá suchá kůže bez pocení, vysoká hladina glukózy v krvi.

I tento stav pokud není včas léčen může vést ke kómatu a smrti.

Chronické komplikace

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Postižení nervů ( pravidelné neurologické vyšetření ).

Postižení sítnice ( pravidelné oční vyšetření ).

Postižení ledvin ( pravidelná kontrola moči + dieta s nízkým obsahem soli a bílkovin ).

Postižení malých cév.

Onemocnění srdce a cév ( redukce váhy a její udržení na optimální úrovni, cévní vyšetření, zejména cév dolních končetin, které často bývají postiženy nejčastěji, zákaz kouření, léčba zvýšené hladiny cholesterolu).

Infekce.

Doplňková léčba pomocí vitamínů a potravinových doplňků.

Lidé s cukrovkou, potřebují vyšší dávky vitamínů než zdraví lidé.

Přehled nejdůležitějších doplňkových preparátů pro Diabetiky

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Chrom pikolináte - 400 - 600 mcg denně - podporuje účinnost INZULÍNU, snižuje hladinu cholesterolu.

B6 - alespoň 10 mg denně - jeho nedostatek je spojován se vznikem diabetu

B12 - 50mg denně k prevenci diabetické neuropatie

B komplex - vitamíny skupiny B působí nejúčinněji, jsou-li podávány pohromadě- 50mg 3x denně

Vápník a hořčík - nedostatek hořčíku je dáván do souvislosti se vznikem diabetu, společně s vápníkem jsou důležité pro činnost nervové soustavy

L-Carnitin - 500mg 2x denně nalačno - mobilizuje tuky k okamžitému využití

Zinek - 50 mg denně - nedostatek je dáván do souvislosti se vznikem diabetu, podporuje hojení tkání, posiluje imunitu

C vitamín - 3g denně - jeho nedostatek vede k cévním problémům, posiluje imunitu, silný antioxidant
Betakaroten - 25000 UI ( v případě těhotenství ne více než 10 000 UI ) je důležitý prouchování zdravých očí, má blahodárný vliv na pokožku, je to důležitý antioxidant

E vitamín - 400 m.j. denně zlepšuje krevní oběh, antioxidant

Potraviny, které je dobré zařadit do jídelníčku, neboť snižují hladinu cukru v krvi: česnek, cibule, lněné semínko, fazolové lusky, bobuloviny, pivovarské kvasnice, mléčné výrobky (především nízkotučné sýry), ryby, salát z mladých lístků smetánky lékařské, kyselé zelí a zelenina.

DIETA PRO DIABETIKY

Tato dieta je podobná dietě ochraňující před nemocemi srdce. Je třeba vzít na vědomí, že správným dodržováním diabetické diety je možné předejít mnoha dalším komplikacím, s nimiž toto onemocnění úzce souvisí.

Doporučené potraviny

- všechny druhy masa (upravené dušením, grilováním, pečením), používání rostlinných tuků, které nahradí tuky živočišné, jenž ucpávají cévy

- zelenina (obsahuje malé množství sacharidů) - květák, rajčata, salátové okurky, zelené papriky, zelí

- ovoce - pozor na sladké ovoce, které obsahuje hodně cukrů, vhodná jsou kyselá jablka

- hodně luštěnin, které patří k nejbohatším zdrojům rozpustné vlákniny, čímž dochází při jejich konzumaci ke snižování hladiny krevního cukru, cholesterolu i triglyceridů

- pravidelný přísun chrómu (brokolice, ořechy, ústřice, obiloviny, rebarbora, víno a droždí ), čímž se snižuje množství potřebného inzulínu

- domácí moučníky ochucené sacharidem nebo tvarohové dezerty

Pravidelná strava

Neméně důležité je dbát na pravidelnost stravy. Diabetici by měli jíst méně, ale často. Optimální rozestup mezi jídly je 2 - 3 hodiny, čemuž odpovídá 5 až 6 porcí denně.

Prevence dětského diabetu

Nejlepší prevencí dětského diabetu je kojení, tedy minimálně do 6 a nejlépe až do 9.

Konkrétně je do této doby nevhodný příjem kravského mléka (včetně umělých výživ připravených z něj), obilovin s lepkem, sójí a vajec.
V dospělosti je pak důležitá střídmá strava s pravidelným příjmem luštěnin, ryb, ořechů a vlákniny. Strava s vysokým množstvím polysacharidů a vlákniny snižuje množství potřebného inzulínu a současně i příznivě redukuje obsah tuků v krvi.

Vláknina je prevencí prudkých změn hodnot glykémie.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
rene z IP 194.228.11.*** | 1.8.2013 15:39
Jo, tyhle stránky znám už déle diabetica.cz/ Ty máš Karle, cukrovku?
kája z IP 194.228.11.*** | 13.6.2013 12:21
Raději si dojděte k lékaři třeba s močí nebo si nechte odebrat krev na cukr. Já bych neriskoval. Jinak skvělá pomůcka pro diabetika je tento katalog diabetica.cz/
Pavla z IP 90.178.106.*** | 27.12.2011 14:35
Hledala jsem na internetu, jestli by nešlo nějak zjistit, jestli mám cukrovku, protože jsem začala mít pochybnosti. Našla jsem tohle : test-cukrovky.cz/?stranka=2 a docela mě to uklidnilo v podstatě šlo o stejné otázky, na které ptá doktor


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a deset